Kurucu Üyelerimizden ,çoğumuza denizi ve yelkeni sevdiren Azade isimli teknesi ile anılarımızda yer alan Dr Faruk Ertuğ...

 • Sn. Cahit Tanör
  Cahit Tanör 26 Mart 1915’te defterdar olan babasının görev yaptığı Şam’da doğdu. Çok küçük yaşta babasını ve annesini kaybettiği için, Ağabeyi de Çanakkale’de şehit olduğu için 6 yaşında İstanbul’da Kuleli Askeri Okuluna yazdırıldı. 1935 yılında Topçu subayı olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine katıldı, 1952 yılında Kurmay Binbaşı olarak Kore savaşına katıldı. 1957-1959 yılları arasında Eski Yugoslavya’nın başkenti Belgrad’da Askeri Ataşe olarak görev yaptı.

  1959 yılının sonunda kendi isteği ile ordudan ayrıldı. 1966 yılına kadar Türkiye’de faaliyete başlıyan birAmerikan firmasının müdürlüğünü yapan Tanör, o yıl hayalinde olan tavukçuğa Manisa’da başladı.

  Uzun süre tavukçuluk sektöründe faaliyet gösterdikten sonra 1985 yılından vefat ettiği 2002 yılına kadar Foça’da ikamet etti. Foça’da Foça Yelken İhtisas Kulübü , Atatürkçü Düşünce Derneği, Foça’yı Güzelleştirme Derneklerinin kurulumunda aktif görev aldı.

  Sevim Tanör ile evli olan Cahit Tanör, Bülent, Reha ve Ali Tanör ile Fatmagül Berktay’ın babası olup, Ege Tanör ve Aslıgül Berktay’ın da dedesidir.

 • Sn. Hüseyin Taylan
  Hüseyin Taylan, 1952 yılında İzmir’de doğdu.Orta öğrenimini Bornova Anadolu Lisesinde bitirip sonrasında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar ticaretle uğraştı. 1990’lı yıllarda denize ve yelkenli teknelere olan merakı onu tekne yapımcılığına sürükledi. Uzun yıllar amatörce ilgilendiği bu keyfini mesleğe dönüştürdü.
  1998 yılında Yelken Dünyası dergisinde teknik konularda yazılar yazmaya başladı. Bir yandan sürveyanlık yaparken bir yandan da deneyim ve bilgilerini kağıda dökmeye başladı. 2003 yılında, yatçılığın kaynağından başlayan, tekne yapımını ve tamiratını anlatan, güvenli bir seyir için ipuçları veren ‘ Teknelerde Bakım ve Onarım / Amatör Denizciler İçin Başvuru Kitabı’ isimli kitabını yayımladı.
  Katıldığı yarışlarda dereceleri de olan Hüseyin Taylan, her yaştan deniz sevdalılarına yelken dersleri vererek yaşamını sürdürdü.
  2002 yılında dede olma keyfini de tadan Hüseyin Taylan, 6 Ekim 2009 tarihinde, çok sevdiği Foça’da hayatını kaybetti. Şimdi denizi ve Foça’yı yükseklerden seyrediyor.